Boya Maskesi


medop boya maskesi

  1. Boya maskesi nedir?
  2. Boya maskesi çeşitleri
  3. Boya filtresi özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır?
  4. Boya maskesi fiyatı
  5. Boya maskesi nerede satılır?

1. Boya maskesi nedir?

Ülkemizde yarım yüz maskeler yoğun bir şekilde boyama alanında kullanıldığı için, alıcılar boya maskesi olarak da bilmektedirler.

Boya maskesi çalışma ortamında bulunan insan sağlığına zararlı, çalışma başarımını düşüren gazlara karşı kullanılan bir kişisel koruyucu donanımdır.

Risklerin doğru analiz edilmesinin neticesinde belirlenen doğru filtre ile beraber kullanılmalıdır. Çeşitli filtreler arasında iş güvenliği uzmanınızın yapacaği değerlendirme neticesinde önereceği filtre ile beraber kullanılmalıdır.

2. Boya maskesi çeşitleri

Boya maskelerinin ya da yarım yüz maskelerin, tek veya çift filtreli modelleri vardır. Boya maskesi seçiminde en önemli kriter çalışma ortamındaki risklerin analizi neticesinde gerekli filtrelenin belirlenmesidir. Ancak doğru filtreleme yeteneğine sahip boya maskesi iş güvenliğini sağlayabilir.

Yarım yüz maskelerin gaz filtreleri, koruma sağladıklara gaz grupları, gaz çeşitleri ve koruma seviyelerine göre kodlanır. Örneğin, A2 kodlu filtreler sadece organik gazlara, ABEK kodlu filteler organik, inorganik, sulfurlu ve amonyaklı gazlara karşı koruma sağlar.

Her iş ortamında uzman değerlendirmesi neticesinde, belirlenen gaz filtresi kullanılmalıdır.

Bu ana maskelerin haricinde partiküllere karşı koruma sağlayan P işaretli filtreler vardır. Örneğin ABEK P2 filtreli bir boya maskesi, organik, inorganik, sülfürlü ve amonyaklı gazlar ile tozlara karşı da P2 seviyesinde koruma sağlar.

3. Boya filtresi özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır?

Boya maskesi, esas olarak iç ve dış alanlarda boyama işlemi sırasında kullanılan bir kişisel koruma donanımıdır.

Sprey boya veya toz boya işlemleri sırasında, gözlük ile de kullanılabildiği için yarım yüz maske tercih edilebilir. Gerektiğinde gözlük ile beraber kullanılabildiği için, tam yüz maskelere göre daha ekonomik bir seçenek olarak çıkmaktadır.

Eğer gözlerin kesin olarak sürekli korunması gerekiyorsa,iş güvenliği uzmanınıza danışarak, yarım yüz veya tam yüz gaz maskesi arasında karar verip ilgili gaz tehdidine karşı doğru filtreyi kullanınız. Eğer ortamdaki oksijen oranı kritik seviyenin altına düşüyor veya düşme ihtimali varsa, daha ileri seviyede koruma sağlayan oksijen takviyeli solunum sistemleri değerlendirilmelidir.

Eğer kumlama gibi özel bir işlem yapılacaksa, bu durumda da bu işin gerektirdiği donanım kullanılmalıdır.

Standartlar uygun kompresörlü sisteme bağlı kumlama başlığı veya kumlama maskesi ile kumlama tulumu kumlama işleminin olmazsa olmazlarındandır.

Kumlama maskesi, gaz maskesi veya boya maskesi ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Kullanan kişinin başını bütün olarak kapsayan kumlama maskesinin önde metal tel korumalı vizörü ve önlük kısmı bulunur.

Kumlama maskesi mutlaka doğru basınç ve kullanım performansı verecek ayarlanabilir basınçlı hava sistemi ile birlikte kullanılır. Düşük basınçlı veya hava akımının aşırı dalgalanmalar gösterdiği sistemlerde vahim olaylar meydana gelebilir.

Organik boyama ve inorganik boya işlemleri, araba boyama işleri, mürekkep üretimi, yapışkan üretimi ve uygulamaları ve sanayi tipi yapışkan ve reçine üretiminde kullanılır.

Lütfen iş yaptığınız ortam ve zararlı gazlara uygun filtreyi iş güvenliği uzmanınızdan kesin olarak öğrenip kullanınız. Filtreler gazlar ve tozlara göre farklılık gösterir. Sizin durumunuza özel filtreyi kullanınız.

Diğer bir önemli konu son kullanma tarihidir. Son kullanma tarihi geçmiş filtreleri kullanmayınız. Kullandığınız filtrenin son kullanma tarihine daha ömrü olduğunu her zaman kontrol ediniz.

medop confort maske
medop abek1 filtre
medop mask 1 plus maske

4. Boya maskesi fiyatı

Boya maskeleri için, lütfen stok ve fiyat bilgisi alınız. En uygun Boya maskesi fiyatları için 0212-221.63.01 numarasından İGE İş Güvenliği'ni arayabilirsiniz.

5. Boya maskesi nerede satılır?

Boya maskesi ihtiyaçlarınızı, 0212-221.63.01 numarasından bilgi alarak İGE İş Güvenliği'nden temin edebilirsiniz.