Toz Maskesi


ffp3 toz maskesi

  1. Toz maskesi nedir?
  2. Toz maskesi çeşitleri
  3. Toz filtresi özellikleri
  4. Toz maskesi nerelerde kullanılır?
  5. Toz maskesi fiyatı
  6. Toz maskesi nerede satılır?

1. Toz maskesi nedir?

Toz maskesi çalışma ortamında bulunan insan sağlığına zararlı, çalışma başarımını düşüren toz ve su-yağ bazlı partiküllere karşı kullanılan bir kişisel koruyucu donanımdır.

Risklerin doğru analiz edilmesinin neticesinde belirlenen doğru şekil ve uygun filtreye sahip toz maskeleri tercih edilmelidir.

Ayrıca cerrahi maske olarak adlandırılan bir maske çeşidi de vardır.

Bu maske daha çok hastane ve kliniklerde doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanları tarfından kullanılmaktadır.

Bu maske hasta kişiler ve yakınları tarafından da kullanılmaktadır. 2 ve 3 katlı çeşitleri mevcuttur.

2. Toz maskesi çeşitleri

Toz maskesi seçiminde en önemli kriter çalışma ortamındaki risklerin analizi neticesinde gerekli filtreleme özelliğinin belirlenmesidir. Ancak doğru filtreleme yeteneğine sahip toz maskesi iş güveliğini sağlayabilir.

Toz maskeleri, filtreleme özelliklerine göre 3 ana gruba ayrılır: FFP1, FFP2 ve FFP3. Bu maskeler sırasıyla artan bir şekilde koruma sağlar.

FFP1 filtreleme yeteneğine sahip toz maskeleri, su ve yağ bazlı zararsız partiküller ile neme karşı %80 oranında koruma sağlar.

FFP2 filtreye sahip toz maskeleri, su ve yağ bazlı zararsız partiküller ile neme ve dumana karşı %94 oranında koruma sağlar.

FFP3 tipi filreye sahip toz maskeleri, su ve yağ bazlı zararsız partiküller ile neme ve dumana karşı ve bazı biyolojik tehditlere karşı %99 oranında koruma sağlar.

Toz maskeleri filtreleme yeteneklerinin yanında, ventile sahip olmalarına göre seçilir. Ventil nefes verme sırasında, verilen havanın maske dışına daha kolay çıkmasını sağlayarak kullanım rahatlığı sağlar.

Unutulmamalıdır ki, nefes verme sırasında eğer basınç çok fazla artıyorsa, maske aralanabilir ve kullanım sıkıntısı yaratabilir. İşte bu sebepten dolayı kimi kullanıcılar ventilli maskeleri tercih etmektedir ancak bu bir zorunluluk değildir.

Bu ana maskelerin haricinde katı ve su bazlı sıvı zerreciklere karşı koruma sağlayan S ve katı ve yağ bazlı sıvı zerreciklere karşı koruma sağlayan L işaretli filtreler vardır. Örneğin FFP2SL filtreli bir toz maskesi FFP2 özelliklerinin yanında, katı ve su ile katı ve yağ bazlı zerreciklere karşı da koruma sağlar.

3. Toz filtresi özellikleri

Toz maskesini filtresine ilave edilen aktif karbon katmanı, küçük kömür parçalarından oluşur. Bu katmanın amacı kötü kokuların maske içerisine girmesine engel olmak, dumanı ve bazı gazları süzmektir. Kötü koku ve gazların filtrelenmesi sayesinde kullanıcıya daha uzun süreli rahat çalışma imkanı sunar.

Metal içermeyen bant ve sabitleme kısmına sahip olan maskeler olduğu gibi, metal parçalara da sahip toz maskeleri vardır.

Eğer çalışma ortamında toz maskesinin metal kısmını etkileyebilecek bir elektromanyetik alan varsa metal parçası olmayan maskeler değerlendirilmelidir.

Bazı toz maskeleri sabit değişmez bir şekle sahipken, bazı maskeler katlanabilirdir. Katlanırlık özelliği sayesinde alandan kazandıran bu toz maskeleri, kullanıcının aynı maskeyi tekrar kullanması gerektiği veya ilgili çalışma yerine ulaşımda uzun sürme durumu varsa, çantasına veya cebine koyması gerektiğinde kolaylık sağlar.

Konik şekilli katlanmayan maskeler ise genel olarak daha dayanıklı oldukları için tercih edilmektedir.

Bunların haricinde toz maskesinin teri emme özelliği ve takıldıktan sonra gözlük kullanılabilir şekilde bir rahatlık sağlaması gene tercih noktasında belirleyici olabilmektedir.

4. Toz maskesi nerelerde kullanılır?

Toz maskesi, esas olarak tozlu ortamlarda kullanılan bir kişisel koruma donanımıdır.

Genel olarak elle yapılan kumlama işlemlerinde, delme ve kesme işlerinde 4x TLV'ye kadar düşük seviyede ince toz ve su-yağ bazlı sislerin olduğu ortamlarda FFP1 tipi; 12x TLV'ye kadar ince toz ve su-yağ bazlı sislerin olduğu çimento ve ahşap işleme gibi işlemler yapılıyorsa FFP2 ve 50x TLV'ye kadar ince toz ve su-yağ bazlı sislerin olmasının yanında bazı biyolojik tehditler de mevcut ise, örneğin eczacılık alanında olduğu gibi, FFP3 tipi toz maskeleri tercih edilir.

Daha nitelikli koruma sağlayan, bazı katı-sıvı-yağ zerreciklerine karşı filtreleme yeteneği olan maske çeşitleri de vardır. Ancak zararlı gaz bulunan ortamlarda mutlaka gaz maskesi tercih edilmelidir. Böyle bir durumda, iş güvenliği uzmanınıza danışarak, yarım yüz veya tam yüz gaz maskesi arasında karar verip ilgili gaz tehdidine karşı doğru filtreyi kullanınız.

Eğer ortamdaki oksijen oranı kritik seviyenin altına düşüyor veya düşme ihtimali varsa, daha ileri seviyede koruma sağlayan oksijen takviyeli solunum sistemleri değerlendirilmelidir.

Eğer kumlama gibi özel bir işlem yapılacaksa, bu durumda da bu işin gerektirdiği donanım kullanılmalıdır. Standartlar uygun kompresörlü sisteme bağlı kumlama başlığı veya kumlama maskesi ile kumlama tulumu kumlama işleminin olmazsa olmazlarındandır.

Kumlama maskesi, gaz maskesi veya toz maskesi ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Kullanan kişinin başını bütün olarak kapsayan kumlama maskesinin önde metal tel korumalı vizörü ve önlük kısmı bulunur.

Kumlama maskesi mutlaka doğru basınç ve kullanım performansı verecek ayarlanabilir basınçlı hava sistemi ile birlikte kullanılır. Düşük basınçlı veya hava akımının aşırı dalgalanmalar gösterdiği sistemlerde vahim olaylar meydana gelebilir.

ffp3 toz maskesi
ffp2 toz maskesi

5. Toz maskesi fiyatı

Toz maskelerimiz ithal edilen malzemeler olduğundan, lütfen stok ve fiyat bilgisi alınız. En uygun toz maskesi fiyatları için 0212-221.63.01 numarasından İGE İş Güvenliği'ni arayabilirsiniz.

6. Toz maskesi nerede satılır?

Toz maskesi ihtiyaçlarınızı, 0212-221.63.01 numarasından bilgi alarak İGE İş Güvenliği'nden temin edebilirsiniz.